Sitenizin Hızını Etkileyen 10 Faktör

İLK-SER Bilişim Servisi | sitenizin hizini etkileyen 10 faktor
Sitenizin hızlı olmasının aramalarda sizin üst sıralarda olmanızda %40’lık fark sağladığını biliyormuydunuz?Günümüzde bir internet sitesi günlük ortalama 3 bin ile 2 milyon arasında trafik alabiliyor ama siteniz hızlı yüklenmiyorsa siteniz daha yüklenirken ziyaretçiler sitenizi terk etmekte. Bunu önlemek için sitenizi olabildiğince hızlandırmanız sizin hem üst sıralarda yer almanızı sağlayacak hemde ziyaretcilerinizi kaybetme riskini en aza indirecektir.

1. Resimlerinizin optimize edin

  • Görselleri sitenize yüklemeden önce sıkıştırma ve yeniden boyutlandırma işlemleri yapın. Bu sayede dosya boyutlarını küçülterek görsellerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Dosyalarınızı .webp formatında yüklemeniz yada yükledikten sonra .webp formatına çevirmeniz hem hız hem seo bakımından önemlidir.
  • Görsellerin responsive olmasını sağlayın. Böylece her cihaz ve boyutta düzgün görüntülenebileceklerdir.

2. Css ve Javascript Dosyalarınızı Sıkıştırın

  • CSS ve Javascript kodlarında yorum, boşluk gibi gereksiz satır kullanımından kaçının. Kaynak dosyaları olabildiğince minimalize etmek tarayıcıların kodları daha hızlı çözümlemesine yardımcı olacaktır.
  • CSS ve JAVASCRİPT dosyalarınızı sıkıştırılmış (*.min.css, *.min.js) olarak kullanmanız büyük farklar sağlayacaktır.
  • Javascript dosyalarınızı sitenizin üst kısım yerine body kısmının kapanış etiketinden hemen öncesine yerleştirin. Böylece sayfa içerikleri kaynak dosyalar tetiklenmeden önce yüklenmeye başlayacaktır. Bu yöntem yerine dosyaları ilk açılışta yüklemek yerine ertelemeli olarak yükletmek için async attribute’unu da kullanabilirsiniz

3. Cdn Kullanın

CDN – Content Delivery Network adı verilen sunucu sistemini kullanarak sayfa kaynaklarınızın farklı sunuculardan yüklenmesini sağlayın. Bu sistem sayesinde kullanıcı ile server arasındaki fiziksel uzaklık nedeniyle oluşan hız kaybını en aza indirebilir, kaynakların en yakın server’dan yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Önbellekleme Kullanın

Tarayıcıların önbellekleme (cache) özelliğinden faydalanın. Bu özellik sayesinde belirlenen süre boyunca sitenize tekrar gelen kullanıcılar için resim, video ve kaynak dosyalar önbellekten çekerek daha hızlı sayfa yüklemesi sağlayabilirsiniz.

5. HTTP Sıkıştırması Yapın

Dosyalarınızı HTTP sıkıştırma ile yayımlayın. Gzip biçiminde yapabileceğiniz sıkıştırma işlemi sayesinde verilerin boyutlarında küçülme elde edebilir, daha hızlı veri aktarımı sağlayabilirsiniz.

6. Css ve Javascript Dosyalarını Azaltın

Çok fazla sayıda CSS ve Javascript dosyası kullanmak yerine tek dosyada toplayın. Böylece sayfalar yüklenirken kaynak dosyalar için gönderilen HTTP isteği az olacak ve daha iyi site hızı sağlayacaktır.

7. Css Sprite Özelliğini Kullanın

Sitenizin her sayfasında tekrar eden ikon, logo vb. statik resim dosyalarını CSS Sprite yöntemi ile kullanın. Bu yöntem ile her imaj için farklı HTTP isteğinin gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

8. Temiz Kod Kullanın

Sitenizi kodlarken açıklama satırlarından gereksiz boşluklardan tekrarlayan satırlardan ve kodlardan kurtulun en sade ve basit şekilde kodlayın.

9. Gereksiz Yönlendirmelerden kurtulun

Tekrarlanan ve gereksiz yönlendirmeler sitenizin hızını olumsuz yönde etkiler. Gereksiz yönlendirmelerden ve yönlendirme zincirinden kaçının. Bu sayede gereksiz HTTP isteği oluşturmanın önüne geçebilirsiniz.

10. eski linklerden kurtulun

404 sayfasına yönlenen linklerden kurtulun. 404 durum koduna sahip kaynak dosyalar var ise bu dosyaları düzeltmeyi deneyin, eğer kullanılabilir durumda değillerse HTTP isteği sayısını artırmamak için bu dosyaları kaynak kodlardan kaldırın. Silinmiş sayfa ve yazılarınızın indexlerini silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu Alan Yasaklanmıştır !!!
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.