Web Sitelerinde En Çok Yapılan 10 Hata

İLK-SER Bilişim Servisi | bu hatalari yapmayin
Web tasarım uzmanlığı zor bir meslektir. Tasarım olarak şık, ilgi çekici bir site tasarlarken aynı zamanda hız ve seo uyumlu olarak kodlamak yada tasarlamak bir uzmanlık gerektirir. Pek çok işletme kendi zevklerine hitap eden web site tasarımlarını tercih ettikleri için ticari olarak büyük hata yapmaktadırlar. Sitenizi sizin zevklerinize göre değil kullanıcılarınızın kolay kullanabileceği hızlı, basit ve kullanıcılarınıza hitap eden bir yapı da tasarlamanız gerekmektedir.Sitenizin hedeflerine yönelik adımlar atmanız ve çoğu şahsın yada firmanın düştüğü bu hatalara düşmemeniz gerekmektedir. İlk olarak hedeflerinizi belirlemenizi ve ona yönelik adımlar atmanızı öneririz. Sitenizde ne yapmak istediğiniz en önemli konu (örnek:Site Görüntülenmesini Yükseltmek, Siteniz Üzerinden Satış Yapmak, Sitenizi Bir Numaraya Taşımak vs.) karar verdikten sonra aşşağıdaki konulara dikkat ederek sisteminizi kurmanız sizi hedeflerinize götürecektir.

1. Sitenizin 404 Sayfasının Olmaması

İLK-SER Bilişim Servisi | 404 1
İLK-SER Bilişim Servisi | 404 2
Sağdaki resimdeki gibi boş bir 404 sayfası sitenizi ziyaret edenlerin sitenin kapalı olduğunu yada yanlış bir siteye girdiğini düşünmesine neden oluyor. Kullanıcılar genellikle bu sayfayı görür görmez sitenizden çıkmaktadır. Boş 404 sayfalarını kullanmaktan vazgeçip bunun yerine soldaki resimde gördüğünüz gibi sitenize özel tasarımlar oluşturarak kullanıcıları doğru noktalara yönlendirmeyi hedeflemelisiniz. Bu sayede hem ziyaretçilerinizin yanlış yerde olmadıklarını onlara göstermiş hem de doğru sayfaya yönlendirmiş olursunuz.

2. Sitenizin Standartlardan Çok Uzak Olması

İLK-SER Bilişim Servisi | standart
Eğer sitenizde standartlardan çok fazla uzaklaşırsanız web sitenize gelen ziyaretçiler bir menüyü veya arama çubuğunu bulamazsa nereye gideceğini bilemez ve sitenizden çıkabilir. Özgün bir tasarım oluşturmak için çaba gösterecek olsanız bile belirli tasarım standartlarından çok fazla uzaklaşmamaya çalışmalısınız. Menü, footer, header gibi bazı standartları korumanız gerekebilir bu alanların kendi içindeki kullanıcı deneyimi dizaynlarını göz önüne almak zorundasınız.

3. Çok Sayıda yada Uygunsuz Font Kullanılmasım

İLK-SER Bilişim Servisi | font
Sitenizde mümkünse okunması kolay absürt olmayan tek font stili kullanın yada maksimum 3 font sitili kullanın. Çok sayıda font türü veya font stili kullanmak kafa karışıklığına yol açmaktadır. Sitenizin ziyaretçileri sunumdan ötürü iletmek istediğiniz mesajı anlayamayabilir. Sürekli olarak fontları değiştirmek bilişsel akıcılığa olumsuz katkı sağlamaktadır. Ziyaretçilerin odaklanma problemi yaşamasını istemiyorsanız bu tür bir yaklaşımdan da uzak durmalısınız. Web siteniz belki görsel açıdan çok uygunmuş gibi gözükebilir ancak fontları ve stilleri çok sık değiştirmek veya farklı font ve stiller kullanmak iyi bir fikir değildir.

4 Responsive bir tasarım kullanılmaması

İLK-SER Bilişim Servisi | responsive tasarim scaled
Responsive Nedir: Bilmeyenler için responsive web sitenizin tablet, telefon gibi cihazlarda düzgün bir tasarıma sahip şekilde gözükmesidir.Bir web site için en önemli özellik kesinlikle responsive tasarımdır. responsive tasarım cihaz farklılığı olmadan bütün cihazlarda tasarımın kişinin cihazına göre şekil alması ve kendini o cihaza göre kullanılır hale getirmesidir. Müşterileriniz web sitenizi masaüstü bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan, tablet bilgisayarlardan ve hatta PlayStation gibi oyun konsollarından kolayca ziyaret edebileceklerdir. Hatta akıllı telefonların onlarca farklı boyuttaki marka ve modelinden sitenize giriş olacaktır. Burada önemli olan farklı ekran çözünürlüklerine aynı kalitede esnek çözüm sunabilmektir. Responsive tasarım aynı zamanda Google’ın tavsiyeler listesinde yer alan bir konudur.

5. Site Hızına Dikkat Edilmemesi

İLK-SER Bilişim Servisi | mobil
Mobil Hız Ölçümü
İLK-SER Bilişim Servisi | masaustu
Masaüstü Hız Ölçümü
Bir web sitesine ait herhangi bir sayfa 3 saniyeden önce açılmıyorsa o web sitesi yavaş demektir. Google’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre araştırılan web sitelerinin %70’inin açılış süresi 7 saniye ve üzerindedir. Aynı araştırma yavaş olan sitelerdeki hemen çıkma oranının çok fazla olduğunu göstermektedir. Google’a göre kullanıcıların bir web sitesinde kalmasını sağlayan ideal açılış süresi 2 saniye şeklindedir.Web site yavaşlığı konusunda işi ilginç yapan bir diğer unsur ise sayfa hızının arama motoru sıralamasına doğrudan etki eden bir faktör olmasıdır. Google sayfa hızı unsurunu bir sıralama faktörü olarak kullanmaktadır. Google site hızını belirlerken birbirinden farklı metrikler kullanmaktadır.Sitenizin hızını Buradan ölçebilirsiniz.Testin sonrasında size verilen tavsiyelere uyarsanız sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.Site Hızını Etkileyen 10 Faktör Konumuza Göz Atmanızı Tavsiye Ederiz.

6. Favicon Kullanılmaması

İLK-SER Bilişim Servisi | faviconn
İLK-SER Bilişim Servisi | favicon
Müşterileriniz internet ortamında gezintiye çıktığı zaman birden fazla sitede onlarca sayfa açmaktalar. Her bir sayfaya yeni sekme diyoruz. Bazı kullanıcılar sekmeleri daha sonra göz atmak için açık bırakırlar. “Favicon” dediğimiz küçük görseller ise bu sekmelerde hangi web sitesinin yer aldığını anlamalarını sağlar. “Favicon” tarayıcınızın üst tarafında yer alır aynı zamanda “chrome” benzeri tarayıcı kullanıyorsanız yeni sekme butonuna tıkladığınızda sık kullanılanlar yada favoriler olarak gözüken kısımda Favicon gözükür. Favicon olmayan sitelerde birinci resimde en sondaki gibi dünya ikonu gözükür.

7. min.Css ve min.Js Kullanılmaması

İLK-SER Bilişim Servisi | min.css
Sitenizde Css ve Js dosyalarınızın sıkıştırılmamış olarak kullanılması sitenizin hızını etkilemektedir ve sitenize gelen kullanıcının sitenizi terk etmesine neden olmaktadır bu yüzden sitenizde sıkıştırılmış css ve js dosyaları kullanmanızı tavsiye ederiz.

8. Yasal Sayfaların bulunmaması

İLK-SER Bilişim Servisi | yasal sayfalar
Sitenizde Hakkımızda, İletişim, Gizlilik Politikası, İade Garantisi, Şartlar ve Koşular gibi sayfaların olması hem google hem kullanıcılarınız tarafından bulunması gereken sayfalardır eğer bu sayfalar yoksa ne google’nin ne kullanıcılarınızın gözünde güvenilir bir itibara sahip olamazsınız.

9. Tarayıcı Önbelleğinden Faydalanmamak

Tarayıcı önbelleği aktif edildiği zaman web sitenize ait sayfalar daha hızlı bir biçimde yüklenebilmektedir. Önbellekleme dosyaları ve diğer dosya varlıklarını indirip onları ziyaretçinin sabit diskinde saklamaktadır. Böylece ilgili ziyaretçi web sitenizi tekrardan ziyaret ettiğinde sayfalarınız çok daha hızlı bir biçimde yüklenmektedir.Siteniz WordPress altyapısına sahipse önbellekleme için onlarca hatta yüzlerce eklenti bulabilirsiniz:

10. Resim Boyutlarına dikkat edilmemesi

İLK-SER Bilişim Servisi | dosya boyutu
Görsellerde çok fazla gereksiz bilgi yer alabilmektedir. Görsel sıkıştırması gerçekleştirdiğiniz zaman bu gereksiz verileri ortadan kaldırmış olursunuz. Bu sayede benzer kalitede ama daha düşük dosya boyutuna sahip bir görsel elde edebilirsiniz.Sisteminiz “1MB’dan Büyük Dosyalar Kabul Edilemez” gibi dosya boyutlarını kontrol edip size mesaj veriyorsa bu sizin için iyi bir durum ama yinede bu dosyaları web siteleri üzerinden sıkıştırabilirsiniz ama bazı sitelerde resim kalitesi düşebilmekte yada photoshop bilginiz varsa kendiniz dosya boyutunu küçültebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu Alan Yasaklanmıştır !!!
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.